Linards Kulless (1978) ir latviešu mākslinieks, kurš ilgus gadus strādājis kā kultūras menedžeris dažādos mākslas projektos Rīgā. Šobrīd, galvenokārt, strādā ar tādiem medijiem kā video, foto un instalācijas. Linarda radošo darbu sarakstā atrodamas arī teātra performances, eksperimenti ar jaunajiem medijiem, kā arī dažādas apģērba un interjera idejas un koncepti. Kopš 2001. gada Linards Kulless ir arī VJ. Rīgā Kulless dibināja mākslinieku rezidenci un kultūras centru “Singalong” Andrejsalā, kas veiksmīgi darbojās vairākus gadus.

Kā viens no iespaidīgākajiem Linarda Kullessa darbiem jāmin “Gaismas pils”, kas prezentēts Latvijas paviljonā Venēcijas biennāles 8. Starptautiskajā arhitektūras izstādē 2012. gadā. Linarda mākslā var atrast atsauces uz etnogrāfisko, ezotērisko un identitātes meklējumiem. Pēdējos sešus gadus mākslinieks dzīvo un strādā Berlīnē, Vācijā.

— WHITE MAGNETIC WIZARD // Pašportrets. 2008, Rīga, Latvija.

Kāpēc cilvēki pievēršas mākslai?

Nemāku teikt par citiem cilvēkiem. Es bez liekulības teikšu, ka mākslai agrīnos tīneidžera gados pievērsos, jo tā man likās ārkārtīgi stilīga nodarbošanās. Gan jau tā bija arī izredzētība un aicinājums, bet mani toreiz jo īpaši valdzināja mākslinieku savdabība un atšķirība no līdzcilvēkiem.

Vai viegli būt jaunam 21. gadsimtā?

Cik, nu, man zināms par jauniešu dzīvi citos gadsimtos, nākas secināt, ka šobrīd būt jaunam ir ārkārtīgi viegli un patīkami. Ir jānovērtē visa tā brīvība, par kuru mani domubiedri citos gadsimtos pat nevarēja sapņot.

Lielākā atšķirība starp Rīgu un Berlīni?

Muļķīgi salīdzināt, visas nelaimes no salīdzināšanas nāk. Bet, ja tomēr salīdzinu, tad Berlīnē ir vairāk cilvēku, kas braucot ar riteni svilpo jautras dziesmiņas. Nu, un droši vien harnesu skaits uz vienu iedzīvotāju noteikti atšķiras.:)

Kur redzi Latvijas sabiedrību kopumā attiecībā uz LGBT+ kopienas pieņemšanu pēc 5-10 gadiem?

Esmu optimists. Patiesībā latviešiem nepiestāv tumsonība. Ceru, ka pēc 10 gadiem Latvijā būs daudz vairāk Queer kultūras projektu un parādību.

 

 

— LOVE CHARMS // Instalācija. Koks, kabeļu saslēdzēji. 2016, Lülea, Zviedrija.

Kur Tu redzi pats sevi pēc 5-10 gadiem?

Nezinu. Bet viss būs labi!

Kas ir Tavi lielākie iedvesmas avoti (vietas, cilvēki, citi mākslinieki)?

Smalka ieklausīšanās pašam sevī un reflektēšana ar visu to informācijas gūzmu, kas man ir apkārt.

— GEORGE // Foto sērija grāmatai un izstādei `Above The Ground`. 2015, Rīga, Latvija.

Kad būs Rīgā skatāms kāds Tavs darbs, performance, uzstāšanās?

Piedalīšos ar VJ performanci festivālā “Under” 26.-28. maijā VEFā. Šobrīd strādāju pie diezgan seksīga Berlīnes Queer scēnas video materiāla, ko izmantošu šajā festivālā. (https://www.underfestival.com/)

Kāpēc ar jauniem cilvēkiem vajag runāt par seksu?

Ar jauniešiem vajag runāt par pilnīgi visu, un it īpaši par seksu. Sekss ir diezgan neizbēgama lieta. Tas ir ārkārtīgi liela prieka, raižu, nelaimju un atkal prieka avots. Tādēļ svarīgi ir laicīgi izveidot veselīgas attiecības ar šo savu dzīves jomu.

— Zīmējums Poppers book ‘Patience’. 2012.

Ko Tu būtu gribējis zināt, kad Tev bija 13-15 gadi?

Ak, kungs – ja šito visu jau toreiz būtu zinājis, tak nebūtu interesanti. Dzīvīti uztveru kā procesu un ceļu, arī muļķības, kļūdas un traumas var mums daudz iemācīt un palīdzēt kļūt par labākiem cilvēkiem.

Linarda Kullesa darbus apskatīt un viņa aktivitātēm var sekot līdzi http://kulless.info/ .