Bet zini, kā tur īsti ir ar tiem prežiem? Man baigi nepatīk, bet man tur bija viens tāds gadījums, kad pēc tam es biju pārbijies līdz nāvei. Man likās, ka man ir sifiliss, ka man ir AIDS un es nomiršu.

Jums arī nepazīstami cilvēki stāsta šādus stāstus? Par to, ka viņiem bijis sekss bez izsargāšanās ar vairākiem partneriem vienas nakts laikā? Hei, es neesmu šeit lai nosodītu, es esmu šeit, lai runātu par drošu seksu.

Mūsu iepazīšanās bija pavisam nejauša – Māris ar kādu savu paziņu piesēdās man blakus kādā kultūras centrā, kamēr es gaidīju savu kompāniju. Iespējams, ka Māri uz šādu atklātību pamudināja fakts, ka es rakstu blogam par seksuālo un reproduktīvo veselību. Ja jums ļoti gribas, varat ieguglēt un paskatīties bildēs, kā izpaužas STI, bet neiesaku to darīt pirms pusdienām.

Runāt par kontracepciju man nav problēmu, tāpēc ar tādu kā misijas apziņu nolasīju viņiem mazo lekciju par prezervatīviem, lai nākotnē negadītos tādas lietas kā “pamodos un man no peņa nāca vienkārši kaut kādi briesmīgi izdalījumi”. 

top” style=”text-align: justify;”>Prezervatīvs noteikti ir viens no izplatītākajiem izsargāšanās līdzekļiem pasaulē. Tas ir vienīgais izsargāšanās līdzeklis, kurš pasargā no seksuāli transmisīvajām infekcijām (STI). Protams, izplatītākais veids, kā iegūt STI, ir nodarbojoties ar seksu bez izsargāšanās. Tāpēc padomā par to, pirms nākamo reizi gatavojies nodarboties ar seksu – dari to droši un iesaiņo savu dāvanu.
Šķiet, ka pašsaprotamākais iemesls – pareiza prezervatīva lietošana pasargā no nevēlamas grūtniecības. Kā zināms, ejakulācijas laikā no dzimumlocekļa izšļācas miljoniem spermatozoīdu, bet olšūnas apaugļošanai vajadzīgs tikai viens vienīgs varonis. Prezervatīvs tos visus noķer un neļauj kādam aizšmaukt garām.

Viegli pieejams un nopērkams uz katra stūra. Tieši tā, prezervatīvu var iegādāties ne tikai aptiekās, bet arī pārtikas lielveikalos, lielākajā daļā degvielas uzpildes staciju, arī preses kioskos un tos var pasūtīt arī interneta veikalos. Kāda no šīm vietām noteikti gadās ikdienā pa ceļam, tāpēc atruna, ka “nebija, kur nopirkt” nebūs vietā. Ieliec to savā somā un vienmēr nēsā līdzi. Ja pašam nevajadzēs, tad varbūt kādam draugam varēsi iedot.

Lietojot citus kontracepcijas līdzekļus, pastāv daudz lielāks risks saskarties ar kādu no nevēlamām blakusparādībām. Lai gan arī prezervatīvu lietošanai ir savi blakusefekti, piemēram, ja ir alerģija pret lateksu. Tomēr lietojot šo izsargāšanās metodi, risks, ka pasliktināsies pašsajūta, saasināsies akne vai būs pēkšņas garastāvokļa maiņas ir tuvu nullei.
attēls: pixabay.com
attēls: pixabay.com

Lai nopirktu prezervatīvu, nav nepieciešama ārsta recepte, bet citiem kontracepcijas līdzekļiem tā ir vajadzīga, piemēram, hormonālajām tabletēm. Tas atvieglo prezervatīvu iegādi – vienkārši dodies uz tuvāko tirdzniecības vietu un izvēlies sev tīkamāko prezervatīvu veidu atbilstoši savai gaumei un vajadzībām.

Nav grūti pamanīt, ka veikalu piedāvājumā ir daudz vairāk nekā tikai viena veida prezervatīvi. Ja neder kāds viens veids vai nepatīk kāds konkrēts ražotājs, tad ir tiešām daudz veidu un variantu, ka var atrast un izmēģināt to, kas strādā tieši tev un partnerim.

Gribās teikt, ka prezervatīva lietošana ir salīdzinoši vienkārša, kā arī katrā iepakojumā atrodama lietošanas instrukcija. Biežākās kļūdas, no kurām ir jāizvairās – prezervatīva galā netiek atstāta pietiekami liela vieta sēklas noplūšanai vai arī tas uzrullēts nepareizajā virzienā. Iespējams, ka ir vērts pāris reižu pirms tam izmēģināt, kāds ir prezervatīvs, kā to pareizi uzmaukt dzimumloceklim, lai tad, kad vajag to izmantot, tā lietošana nebūtu mulsinoša.

To var uzglabāt 2-3 gadus, protams, sekojot līdzi tā derīguma termiņam un uzglabāšanas noteikumiem. Neturi savu prezervatīvu tiešos saules staros, kā arī – ja ilgstoši tas glabāts, piemēram, makā, tad pastāv iespēja, ka berzes rezultātā tas var būt bojāts. Regulāri pārbaudi savus prezervatīvu krājumus, ja kāds no iepakojumiem ir lipīgs, ar redzamiem defektiem, tad labāk būs, ja to izmetīsi un izmantosi jaunu tā vietā.
top” style=”text-align: justify;”>Prezervatīvs nav tikai puiša vai tikai meitenes atbildība, tā lietošana ir būtiska visiem iesaistītajiem – kāpēc gan tā lietošanu nepadarīt par kaut ko intīmu un ne tikai ķeksīti izdarāmo lietu sarakstā? Prezervatīva uzmaukšana var kalpot kā priekšspēle tam, kas notiks turpinājumā, nevis kā būt tā neveiklā pauze, kad neviens nezina, ko teikt vai darīt.
top block-bg block-bg-light” style=”text-align: center;”>Tu neizej no mājām bez biksēm, tas liekas tik pašsaprotami, kāpēc gan neuzvilkt prezervatīvu, kad nodarbojies ar seksu?
top” style=”text-align: justify;”>Ceru, ka turpmāk satiktais paziņa un tie, kas izlasīja šo rakstu, aizdomāsies par prezervatīvu lietošanu – tas ir vienkārši, ērti un ātri. Nu, noteikti vienkāršāk, ērtāk un ātrāk nekā cīnīties ar iespējamajām sekām, kas var būt, ja nodarbojas ar seksu bez izsargāšanās. 
Autore: Ilze Ozola