Vēsā mierā (pun intended) beidzot ir atkal pienākusi 10 mēnešus gaidītā festivālu sezona! Vasara, saule, mūzika, draugi, brīvdienas, jaunība… Visas šīs festivāla sajūtas liek sajusties daudz vieglāk un atvērtāk nekā ikdienā. Visa šī festivāla brīvība, kāda rodas šortos un gumijniekos vazājoties pa pļavām, dažreiz arī raisa vēlmi veidot ciešākas un romantiskākas attiecības arī ar kādu no smaidošajiem un saulainajiem cilvēkiem, kas festivālā tiek sastapti. Festivālā nudien vajag tik maz, lai iedegtos kāda kaisles dzirkstele!

Taču zināms, ka ar biļeti kabatā ierasties festivāla norises vietā nav gana, lai to varētu pilnvērtīgi izbaudīt. Neviens nav atcēlis rūpes par savu veselību un drošību arī festivāla laikā, tāpēc atgādināšu par dažām lietām, par kurām neaizmirst arī vasaras piedzīvojumiem bagātāko pasākumu laikā.

Ar draugiem, ar kuriem kopā dodies uz festivālu, izveidojiet savstarpēji uzticamo draudziņu atbalsta sistēmu.
Pieskatiet viens otru!

Vienmēr pasakiet kādam, uz kurieni un ar ko jūs dodaties. Ik pa dažām stundām pārliecinieties, ka viss ir kārtībā, vienojoties par tikšanos kādā noteiktā vietā vai vienkārši uzrakstot īsziņu: “Esmu telšu pilsētiņā ar Ansi un Lieni, man viss okay.”. Neļaujiet darīt viens otram pārāk stulbas lietas. Neļaujiet iet vieniem ar pavisam svešiem cilvēkiem, īpaši stiprā reibuma stāvoklī. Pārliecinieties, vai kādam nav nepieciešama medicīniskā palīdzība.

Iedod prezervatīvu/plāksteri/ūdens pudeli, ja nepieciešams.

Parūpējieties viens par otru. Nopietni – esiet atbildīgi arī par saviem draugiem!  Ķibeles mēdz gadīties katram, taču draugi līdzās, kas atbalsta, palīdz šīs ķibeles risināt daudz labāk. Tāpēc jau mums draugi ir vajadzīgi, vai ne?

Uzmanies no maģiskajām “alus brillēm” (vai jebkura cita alkohola brillēm)! Tici man, alus briļļu ietekmē kāds var likties tik ļoti īpaši stilīga, patīkama un seksīga persona, ar kuru noteikti vajag iepazīties tuvāk ŠEIT UN TAGAD (!!!), bet pēc alus briļļu “iziešanas” šāds lēmums var izrādīties auksta un nepatīkama vilšanās. Šis ir arī noteikti labs punkts, par ko vienoties ar saviem draugiem vēl dodoties uz festivālu – ļauj saviem uzticamajiem draugiem pieklājīgi iejaukties un pārtraukt lietas, ko citādi varētu nākties pēc tam nožēlot. Vai, kā minimums, ziņo savam atbalsta draudziņam, uz kurieni un ar ko kopā tu dodies.

Ja nu ir atrasts kāds festivāla romantikas iemiesojums, ar kuru ir vēlme veidot ciešākas un fiziskākas attiecības, īpaši tagad un pēc iespējas drīzāk, tad esiet uzmanīgi. Festivāla lielajā burzmā atrast kādu mierīgāku stūrīti ir diezgan grūti, un telšu pilsētiņa noteikti nav tā klusākā un mierīgākā vieta, kur to darīt (kaut noteikti labāk par vienkārši mežiņu vai stūri aiz tualetēm).

Tas ir mānīgs priekšstats, ka teltī neviens jūs nepamanīs.
Ticiet man, tā nebūs.

Dariet to tikai tad, ja esat gatavi arī nākamajā rītā, izlienot no telts, kļūt par visa tuvākā telšu rajona zvaigznēm, kurus pavada ar plašiem smaidiem un ķiķinošiem skatieniem. Un tā ir tikai viena lieta, kas var noiet pavisam citādi, nekā esi iedomājies…

Tiešām, iesaistoties intīmās attiecībās festivālā ar kādu, jābūt gatavam uz visu!

Šis, manuprāt, ir vispašsaprotamākais un loģiskākais punkts, kuram īpašs pamatojums nav nepieciešams –

gumijas zābaki un matu gumija nav vienīgās “gumijas”,
kurām jābūt līdzi.

Lietas var un mēdz notikt, un kad tu esi diezgan tālu no aptiekas, veikala, DUS vai citas pieejas drošai kontracepcijai, līdzi paņemtais prezervatīvs var būt ļoti noderīgs (spied uz saites). Mediķi no festivālu medicīnas brigādēm ir stāstījuši ne tikai to, cik regulāri pie viņiem nāk prasīt prezervatīvus un avārijas kontracepciju (šo lietu, starp citu, viņiem diemžēl nav), bet arī, kā nākamajos rītos puiši nāk pie viņiem satraukušies, ka nakts laikā ir kļuvuši par tēviem… Esiet gudrāki par viņiem.

Festivāla noskaņa ļauj mums darīt daudzas lietas, kuras mēs nedarītu ikdienā – vilkt krokšus un izskatīties stilīgi, līmēt gliterus uz sejas, staigāt vairākas dienas vienās un tajās pašās biksēs, runāties ar pilnīgiem svešiniekiem, mest kūleņus meža vidū, un visu ko citu. Tāpēc jau tie ir festivāli, lai izkāptu ārā no ikdienas rutīnas. Taču dažas lietas ir jāievēro jebkurā situācijām, jo tās var pasargāt no atgriešanās ikdienā ar nepatīkamām sajūtām.

 

  • Nepieņem dzērienus no svešiniekiem un neatstāj savu dzērienu bez uzraudzības.
  • Zini savus limitus (un tas parasti nozīmē – dzer mazāk alkohola un vairāk ūdeni).
  • Neizmanto kāda cita vājuma vai reibuma brīdi, un neļauj to darīt nevienam citam.
  • Tuvākas attiecības veido tikai tad, ja ir saņemts skaidrs “JĀ”. Atbildes “nē”, “varbūt vēlāk”, “es tagad negribu”, “es nejūtos ērti” nenozīmē  “JĀ”.
  • Uzticies saviem instinktiem. Ja tu jūties nedroši vai šķiet, ka tavs tikko satiktais sarunu biedrs, ar kuru iesācies tāds foršs flirtiņš, tomēr nav īsti “tīrs”, tad nepaliec un ej prom no šīs sarunas. Nedari lietas, kuras tu negribi darīt, un neļauj kādam citam piespiest tevi to darīt. Nezaudē savu pašcieņu un kontroli pār to, kas ar tevi šobrīd notiek. Izmanto draudziņu sistēmu, lai nāk tevi izpestīt no nepatīkamām situācijām.

Vienkārši neaizmirsti parūpēties par sevi. Dzer daudz ūdens! Neēd sastāvējušos un sabojātu ēdienu, izmanto roku dezinfekcijas līdzekli un mitrās salvetes (īpaši, kad netiec līdz dušai). Ņem līdzi savas salvetes (kā tualetes papīru). Pa vidu neaizmirsti izmazgāt zobus.

Lieto prezervatīvus dzimumakta laikā (lai kur tas arī notiktu). Pēc dzimumakta pačurā, lai izvairītos no UTI*.

Atpūties. Paņem ausu aizbāžņus un acu masku, lai varētu pagulēt mazliet labāk. Lieto saules aizsargkrēmu. Padzeries vēl ūdeni. Jo daudz patīkamāk no festivāla būs atgriezties daudzmaz veselam un vienā gabalā, nekā kā izdirstai jāņogai.

Pēc visa šī nopietni audzinošā raksta es tik un tā teikšu – izbaudi festivālu! Izbaudi mūziku! Izbaudi kopā būšanu ar draugiem! Izbaudi vasaru! Izbaudi brīvību un piedzīvojumus, ko sniedz festivāls! Un no festivāla atgriezies ar nogurušu, bet platu smaidu, krāsainām bildēm un prieku par visu pieredzēto!

*UTI – uroģenitālā trakta infekcija. Neskaitot infekciju un iekaisumu, riebīgākais simptoms parasti ir, ka visu laiku vajag čurāt, pat ja vairs nav, ko. Nepatīkama padarīšana.

Autore: Rita Kubuliņa, sabiedrības veselības speciāliste