Domājot par drošām attiecībām, nāk prātā visas dzirdētās metodes, lai izsargātos no nevēlamas grūtniecības. Prezervatīvi, hormonālās tabletes, spirāle… Vai tiešām izsargāšanās ir vienīgais, par ko būtu jāsatraucas?

Saskaņā ar jaunākajiem datiem tieši jauniešu vidū Latvijā par 43% ir palielinājusies saslimstība ar sifilisu. Arī citas seksuāli transmisīvās infekcijas (STI) nesnauž. Uroģenitālāhlamidioze ir visbiežāk reģistrētā STI pasaulē. Turpat puse – 47% no pēdējo gadu laikā reģistrētajiem hlamīdiju slimniekiem bija jauniešiem vecumā no 13-26.gadiem.

Vai prezervatīva lietošana ir pašsaprotama?

Vai katru reizi, kad jaunieši domā ar mīlēšanos, pašsaprotama ir arī prezervatīva lietošana? Diemžēl, nedomāju vis. “Tas nav ērti. Prezervatīvi ir dārgi.” Ir daudz komentāru un aizbildinājumu, kāpēc jaunieši nevēlas lietot prezervatīvu! Bet būsim godīgi paši pret sevi – vai šobrīd krājam naudu ārstēšanai, ja nu tomēr gadīsies saslimt? Zāles ir dārgas, arī pēc izveseļošanās var būt dažādas veselības problēmas. Minētie argumenti jau ir dzirdēti – lielākā daļa par tiem labi zina. Tomēr saslimšanu ar STI tas neietekmē.

Tomēr pietiekami bieži nākas dzirdēt, ka pārtrauktais dzimumakts, ir viens no izplatītākajiem “izsargāšanās” veidiem.

Maldīgi ir domāt, ka tas ir efektīvs vai “ar mani viss būs kārtībā“. Ja šobrīd nav vēlēšanās inficēties ar kādu infekcijas slimībām vai kļūt par vecākiem, nevajadzētu tā riskēt.

Ir arī citas metodes

Protams, ir arī citas kontracepcijas metodes, kas pasargā no nevēlamas grūtniecības, bet nepasargā no STI. Šādas metodes ir piemērotas sievietēm. Tās dod iespēju izvēlēties, kurā brīdī sieviete ir gatava kļūt par māti. Tās ir hormonālās tabletes, hormonālais rinķis, hormonālais implants, hormonālā injekcija – visas ir ļoti efektīvas. Tās ir piemērotas partneriem, kas ir pārliecināti viens par otru un ir izveidojuši stabilas attiecības. Jauniešiem ir jālieto prezervatīvs, ideālā gadījumā kopā ar kādu ārsta ieteiktu metodi. Piemēram, kontracepcijas tabletēm.

Autore: Anna Zirne-Blumberga