Vai Tev neliekas jocīgi, ka ir 2020. gads, bet cilvēki joprojām runā (vai, pareizāk sakot, nerunā vispār) par mēnešreizēm kā par briesmīgu, lipīgu slimību, kuras rezultātā izkrīt mati un zobi? Es pārstāvu to komandu, kuri uzskata, ka mēnešreizes ir tikpat normāls process kā saaukstēšanās, regulāra mazā kājas pirkstiņa atsišana pret galda kāju vai iepirkšanās vietējā lielveikalā.

Par mēnešreizēm vajag runāt, tāpēc, ka 1. tas ir NORMĀLS process, kas notiek ar pusi no visiem, kas dzīvo uz šīs planētas, 2. jo vairāk par tām runās, jo ātrāk nomirs arhaiski priekšstati un mīti par tām, 3. par tām runājot, Tu iepazīsi labāk sevi un savu ķermeni.

Pirms kādiem pāris mēnešiem es izdomāju pamēģināt mēnešreižu piltuvi – tiem un tām, kas nezina, kas tas ir – tā ir maza silikona piltuve/kausiņš/trauciņš, ko ievieto vagīnā, lai tajā sakrātu mēnešreižu asinis, tā vietā, lai izmantotu paketes, tamponus vai citas metodes asins savākšanai. Kad, ievietota vagīnā, tā var tur palikt līdz pat 6-8 stundām, atkarībā no mēnešreižu stipruma, plus, to vai izmantot atkārtoti vairākus gadus – nav katrās mēnešreizēs jāiegādājas jauna. KO?!

attēls: images.britcdn.com
attēls: images.britcdn.com

Tas viss izklausās kā no zinātniskās fantastikas romāna, bet, sakot pilnīgi godīgi, tas ir daudz vienkāršāk nekā sākumā var šķist. Lai gan mana pirmā doma, atverot iepakojumu, bija – ēēm, tā ir milzīga! -, pēc pašiedvesmojošas uzrunas spogulī saņēmos un pamēģināju. Internetā var atrast gana daudz rakstus, video un pamācības par to, kā to pareizāk lietot (meklēt pēc atslēgas vārdiem – period cup, diva cup, moon cup, menstrual cup). Jā, pirmās pāris reizes, kad to sevī ievietoju vai ņēmu ārā, es jutos nepārliecināta, vai daru visu pareizi. Vai tā tiešām nelaidīs garām? Ja nu tā izkrīt ārā? Kā lai es atslābinos gana daudz, lai to, pie velna, izņemtu ārā?

Tagad, kad ir pagājuši jau vairāki mēneši to lietojot, es sev uzdodu jautājumu – kur gan es biju ātrāk? Man ir sajūta, ka mēnešreizes kļuvušas panesamākas, vairs nav jānēsā līdzi somā n-tie tamponi un paketes, kas piemērotas dažādām plūsmām. Savā veidā es jūtos pārliecinātāka, jo labāk esmu iepazinusi savu ķermeni.

Jā, atzīstu, sākumā bija ļoti jocīgi redzēt kausiņā salijušas savas asinis, jo tās ir tumšākas un biezākas nekā, piemēram, ja ir iegriezts pirkstā, bet no otras puses tam visam piemīt arī savāda, pirmatnēja un ar visām vagīnas māsām ļoti vienojoša sajūta.

5d20kdvfcfa-averie-woodard

Kāpēc mēnešreižu piltuve?

Zaļāk – tā ir izmantojama vairākas reizes, pat vairākus gadus, ja to pareizi izmanto, tīra un kopj. Iedomājies par visiem tiem asiņaino tamponu un pakešu tūkstošiem, kas beidz savu dzīvi izgāztuvēs. Mātei Dabai ir jau gana daudz lietu, ar ko tik galā. Šī ir iespēja nedaudz viņai palīdzēt.

Veselīgāk – tā ir izgatavota no silikona, tāpēc visas labās lietas un baktērijas, kas dzīvo vagīnā, paliek tur, kur tām jāpaliek. Vagīnā paliek nodrošināta vajadzīga mikroflora, labās lietas netiek uzsūktas, piemēram, tamponā. Tā ir piemērota, ja esi jutīga, jo tā ir hipoalerģiska, nesatur lateksu, smaržvielas, balinātājus, kā arī tā ir piemērota vegāniem un veģetāriešiem.

Drošāk – tā var uzkrāt līdz pat trīs reizēm vairāk asiņu nekā paketes vai tamponi, kas ir jo īpaši būtiski mēnešreižu pirmajās, smagākajās dienās. Tu vari būt pārliecināta, ka visas asinis nonāks piltuvē, nevis,
piemēram, uz tavām mīļākajām biksēm.

Ekonomiskāk – jā, protams, pirmo reizi to iegādājoties, tā būs neliela investīcija, bet parēķini, cik daudz tu naudu izdod katru mēnesi, pērkot higēnas preces. Pēc 3-4 mēnešiem tā sevi jau būs atmaksājusi, plus, kā jau minēju, to var lietot vairākus gadus. Kuram gan nepatīk ietaupīt?

Tātad – par mēnešreizēm ir jārunā, nu varbūt ne pirmajā randiņā un ar svešinieku trolejbusa pieturā, bet iepazīstot labāk mēnešreizes, tu iepazīsi labāk sevi un cilvēkus sev apkārt. Pietiek kautrēties, pietiek bāzt paketes piedurknē, ejot uz tualeti. Jo vairāk mēs par tām runāsim, jo vairāk tas palīdzēs mums saprast, ka mēnešreizes ir normāls process, no kura nevajag kaunēties un kautrēties. Un, jā, visām varbūt mēnešreižu piltuve nebūs piemērota, bet es iesaku to pamēģināt, izkāpt no rutīnas, iepazīties ar savām mēnešreizēm un runāt par tām bez jebkādiem tabu.
Priecīgas mēnešreizes!

Autore: Ilze Ozola