Piedzimstot gandrīz ikkatrs no mums, balstoties uz redzamajiem dzimumorgāniem, tiek ielikts rāmītī – puisītis vai meitenīte. Tas ir pirmais – pat pirms vārda došanas, pirms svara un garuma nomērīšanas, pirms visa cita, mēs atbildam uz šo jautājumu.

Termins dzimums ietver sevī tādus komponentus kā dzimuma identitāte un dzimuma izpausme, bet tas neietver seksuālo orientāciju.

Cik spēcīgi tu izjūti to, kas esi? Vai tu sevi pazīsti? Cik spēcīgi tu tiec ietekmēts no vecākiem, draugiem, sabiedrības? Un sociālajiem medijiem? Man pašai zināšanas par to, ka cilvēki var justies un sevi identificēt dažādi, ir īpaši svarīgas brīžos, kad diskusijās par dzimumu, tā lomām un izpausmi ir jāsniedz pamatoti argumenti. Šeit, Latvijā, ļoti spēcīgs ir striktais dalījums vīriešos un sievietēs, striktais lomu sadalījums, doma par to, ka vīrietim jābūt tikai vīrišķīgam un sievietei – tikai sievišķīgai. Šī binārā dalījuma sekas izjūtu ikdienā, tie gan mēdz būt tikai skatieni vai sarunas man aiz muguras. Tāpēc vēlos iepazīstināt ar pāris svarīgiem terminiem – bioloģiskais dzimums, dzimuma identitāte, dzimuma izpausme un arī seksuālā orientācija.

Bioloģiskais dzimums (biological sex)

nie-5umlntg-allef-vinicius (1)
Attēls: unsplash.com

Sabiedrība visbiežāk bioloģisko dzimumu iedala sievietēs un vīriešos, lai gan šīs grupas nav viendabīgas. Šīs grupas var raksturot, izmantojot dzimumu nosakošās hromosomas (XX sievietei un XY vīrietim), dzimumdziedzerus (sievietes dzimumdziedzeri, olnīcas, un vīrieša – sēklinieki, rada dzimumšūnas – sievietei olšūnas un vīrietim spermu), kā arī iekšējos reproduktīvos orgānus un ārējos dzimumorgānus. Par ko šobrīd arvien aktīvāk runā pasaule, ir interseksuāli cilvēki (intersex) – šiem cilvēkiem ir izmaiņas dzimuma īpašībās, to skaitā hromosomās, dzimumdziedzeros vai dzimumorgānos, kas viņiem neļauj identificēties strikti kā vīrietim vai kā sievietei. Šiem cilvēkiem var piemist gan sievietes, gan vīrieša hromosomas, ķermenī būt kā olnīcu, tā sēklinieku audi un citas pazīmes. Interseksuāli zīdaiņi un bērni ar nenoteiktiem dzimumorgāniem, var tikt ķirurģiski un/vai hormonāli izmainīti, lai viņi iederētos sociāli vēlamajā dzimuma kategorijā (!!). Šie cilvēki bieži vien nemaz neuzzina, ka viņiem bijušas arī otra dzimuma pazīmes.

Ļaujiet man pastāstīt jums, kas esmu es – es paskatos spogulī un, ieraugot ārējos dzimumorgānus, es tur redzu sievieti. Mēnešreizes arī ir, tātad ir arī orgāni, kas veido olšūnas, kuras lēnā garā izvadīt no mana ķermeņa.

Dzimuma identitāte (gender identity)

g1uvukf_6te-kira-ikonnikova
Attēls: unsplash.com

Dzimuma identitāte ir cilvēka iekšējā sajūta par to, kā tas pieder kādai no kategorijām (sieviete, vīrietis, abi, plūstošs/mainīgs vai arī neviens no tiem), kā cilvēks izjūt savu dzimumu, kāda ir personiskā pieredze. Dzimuma identitāte parasti nostiprinās trīs gadu vecumā. Ja personas bioloģiskais dzimums sakrīt ar dzimuma identitāti, tad šī persona ir cisdzimtes persona (priedēklis cis- cēlies no latīņu valodas, tāpat kā tā antonīms trans-). Ja bioloģiskais dzimums nesakrīt ar dzimuma identitāti, tad šī persona ir transdzimtes persona. Jāpiemin, ka dzimuma identitāti izmainīt nav iespējams.

Dažreiz gan rodas sajūta, ka dažiem cilvēkiem ir grūti saprast, ko vispār nozīmē dzimuma identitāte. Atradu kādā blogā jauku piemēru: “Mani piesaista sievietes, jo es esmu vīrišķīgs, jo es esmu vīrietis, jo man ir dzimumloceklis, jo es esmu vīrietis, jo es esmu vīrišķīgs, jo mani piesaista sievietes.” It kā loģiski vai ne? Bet kā jūtos es? Es jūtos kā sieviete.

Dzimuma izpausme (gender expression)

ctrklby9fkc-lauren-peng
Attēls: unsplash.com

Esmu novērojusi, ka dzimuma izpausmi Latvijā ir iesākts saukt par dzimti vai sociālo dzimumu. Es pieturēšos pie jēdziena dzimuma izpausme, kas ir visas tās sagaidītās lomas un stereotipi, kurus indivīdi izmanto, lai ikdienā parādītu savu vīrišķību, sievišķību vai arī androgīniju (vīrišķo un sievišķo īpašību kombinācija vai arī citāda dzimuma izpausme). Dzimuma izpausme ietver, ikdienas, apģērba izvēli, matu sakārtojuma izvēli, valodu un pat stāju un gaitu. Šīs iezīmes ir iespējams brīvprātīgi izmainīt.

Kāda tad ir atšķirība starp dzimuma identitāti un dzimuma izpausmi? Sniegšu savu piemēru – mana dzimuma identitāte ir sieviete, bet dzimuma izpausme pārsvarā ir androgīna. Es nekad nevelku svārkus vai kleitas, nekrāsoju lūpas, nelietoju tipisko krūšturi (lietoju tikai sporta variantus) – šīs uzskaitītās lietas ir tās, ko sabiedrība sagaida no sievietes. Mans velosipēds ir ar vīriešu velosipēda rāmi un es jūtos kā iegājusi paradīzē katru reizi, kad ieskatos vīriešu/zēnu apģērbu vai apavu nodaļā veikalā. Es skaļi kliedzu un situ plaukstas (to, protams, savā prātā), kad man izdodas atrast unisex bikšu pāri, kas man arī der. Vēl man patīk strādāt dārzā un sarunāties ar saviem augiem uz palodzes. Bērnībā, un par šo es varu būt pateicīga saviem vecākiem, kas man atļāva to darīt, es kāpu kokos (vēl joprojām to daru), krāsoju sētu, skaldīju malku, lasīju zemenes. Man gan bija arī lelle Bārbija, bet tikai tāpēc, ka citām meitenēm tāda bija.

Seksuālā orientācija (sexual orientation)

rnr12i78sfo-krista-mangulsone
Attēls: unsplash.com

Ja visi augstāk minētie termini bija saistīti tikai ar cilvēka paša izpausmi, identitāti, tad seksuālā orientācija rāda mūsu izvēli izvēloties partneri romantiskām un/vai seksuālām attiecībām.

Nebūtu pareizi pieņemt, ka vīrišķīga sieviete, pēc noklusējuma būs arī homoseksuāla. Tāpat nebūtu jāpieņem, ka sievišķīgs vīrietis būs gejs. Starpcitu, ja vien jūs zinātu, ko vīrieši izvēlētos darīt, ja vien sabiedrība to neuzskatītu par pārāk sievišķīgu… Jūs to varat uzzināt! Lasiet šeit.

Seksuālā orientācija ir iedzimta un to nosaka dažādi faktori (bioloģiski, psiholoģiski, attīstības un sociāli). Seksuālo orientāciju var iedalīt apakškategorijās – seksuālā identitāte un seksuālā uzvedība. Seksuālā identitāte ir spektrs starp heteroseksualitāti un homoseksualitāti. Uzvedība ir katra indivīda izvēle – izvēlēties nodarboties ar seksu ar sava vai pretēja dzimuma pārstāvi vai nenodarboties nemaz. Pastāv arī aseksualitāte – cilvēks neizjūt (vai dažos gadījumos izjūt ļoti reti) seksuālu un/vai romantisku pievilcību pret citu personu.

Pabeigšu iepazīstināt ar sevi – esmu homoseksuāli orientēta, bet dažreiz krītu aseksualitātes pelēkajos laukos, bet ļoti labprāt izbaudīšu skatīšanos zvaigznēs kopā ar kādu citu meiteni, ja jūs saprotat, ko es ar to domāju.

Pabeidzot šo rakstu, vēlos uzsvērt, ka sevi nav obligāti jāietver kādā no kategorijām vai sev uz pieres jāuzspiež zīmogs. Gluži vienkārši ir jābūt sev pašam. Taču ir jābūt atvērtam un jāpieņem tie cilvēki, kas neatbilst šim dalījumam. “Straight world order” (skaties video šeit) – vai esi par tādu dzirdējis?

Autore: Laura Šterna
*Rakstam izmantoti materiāli no žurnāla National Geographic Special Issue “Gender revolution”.