Vai esi kādreiz aizdomājies, cik daudz mēnešreižu produktus iztērē viena cikla laikā? Vēl jo vairāk – vai esi kādreiz aizdomājies, kādu ietekmi tas atstāj uz vidi? 

Pati būdama cilvēks, kam katru mēnesi ir “jācīnās” ar mēnešreizēm, godīgi jāatzīst, ka vide nav gluži prioritāšu sarakstā šo dažu dienu laikā. Toties ar katru reizi arvien vairāk domāju par komfortu un to, kā vismaz mazināt diskomfortu. Katram savas metodes: kāds teiks, no tā nevar izvairīties; cits ieteiks iedzert kādu pretsāpju tableti vai nopirkt “omīšu” apakšveļu (necenšos aizvainot omītes); noteikti kādam būs viedoklis par to, kas ir labāk – tamponi vai paketes; vēl kāds ieteiks maksimāli daudz laika pavadīt mājās guļot vai vismaz mierīgi sēžot. Ak, jā, vēl esmu dzirdējusi padomu iedzert. Ne jau tāpēc, ka paliksi nejūtīgāks. Vienkārši būs vienalga. Es nenosodu – kas kuram strādā. 

Nu re, bet pēdējo gadu laikā arvien biežāk ievēroju dažnedažādus produktus, kas, pirmkārt, ir parādījušies ar nodomu glābt vidi. Taču, aprunājoties ar cilvēkiem, kas šos produktus lieto, izrādās tie atrisina ne vienu problēmu vien: ir ērti, ekonomiski, veselīgāk tavam ķermenim un, protams, arī droši. Tā nu arī es esmu sākusi vairāk domāt un interesēties par šiem produktiem, un, lūk, kāpēc, manuprāt, par tiem vajadzētu interesēties arī tev! 

GLĀBSIM VIDI

Iedomājies, lielākā daļa cilvēku menstruē vidēji 40 gadus – vidēji 5 dienas mēnesī jeb aptuveni 2400 dienas mūža garumā. Skaidrs, ka asiņošana ir kaut kā jāuzsūc un kaut kur to visu jāliek. Tradicionāli izmantojam tamponu vai paketi, ko ik pa dažām stundām izmetam atkritumos. Katrā no tamponiem vai paketēm ir plastmasa daļiņas (fakts: paketes sastāv no 90% plastmasa), kas nozīmē, ka to sadalīšanās process nav dažu stundu vai pat dienu jautājums. Tampons vidē sadalās aptuveni sešu mēnešu laikā, pakete – 500 līdz 600 gadu laikā. 

Šeit būtiski ir pieminēt, ka tamponus un paketes nekādā gadījumā nedrīkst noskalot podā. Jebkurš santehniķis jums arī pateiks, ka šādi jūs tikai aizsprostosiet trubas. Turklāt, ja iedomājaties, ka ūdens taču palīdzēs tamponiem ātrāk sadalīties, tad arī tā nav taisnība. Galu galā, katra tamponu reklāma mums stāsta, cik lieliski tamponi spēj uzsūkt šķidrumus. Ja noskalotais tampons vai pakete neiesprūdīs trubās, tad agrāk vai vēlāk tie nonāks dabā – ūdenskrātuvēs un okeānos. Tāpēc publiskās tualetēs mēnešreižu produktiem ir paredzētas atsevišķas neliela izmēra atkritumu tvertnītes, citos apstākļos mums vienmēr ir vecā labā miskaste. Izmantosim to! 

Katru gadu vides aktīvisti ziņo par to, cik daudz atkritumu un jo sevišķi plastmasas atrastas okeānos un citās ūdens krātuvēs. 2004. gadā Okeānā atrada teju 18’000 izlietotu tamponu un tamponu aplikatoru. Protams šis cipars ir kļuvis krietni lielāks kopš 2004. gada līdz ar cilvēku skaita pieaugumu. Eksperti lēš, ka (Lielbritānijā) šobrīd uz katriem 100 metriem pludmales, atrodami 4.5 mēnešreižu produkti. 

Diemžēl mēnešreizes neapstājas tad, kad vides piesārņojums strauji pieaug. Arī “lietot mēnešreižu produktus mazāk/retāk” nav gluži risinājums. Bet tas nenozīmē, ka mums ir vienkārši jāatmet ar roku un jāsaka: “Ka nekā, tad nekā!” Alternatīvas ir! Turklāt labvēlīgas ne vienā veidā vien. 

VIDEI DRAUDZĪGIE PRODUKTI (un kur tos meklēt)

Tamponi: jā, tamponus joprojām varam uzskatīt par videi draudzīgiem produktiem, ja tiem nav plastmasa aplikatorā. Vēl jo labāk, ja izmanto tamponus, kuru sastāvā ir 100% organiskā kokvilna, nav balināti ar hloru un nesatur krāsvielas vai smaržvielas. Šādu brīnumu iespējams atrast arī “Drogas” veikalos, piemēram, Facelle So Free Bio Normal tamponi (18 gab., cena aptuveni 4 EUR). 

Daudzreiz lietojamie biksīšu ieliktnīši un paketes: pēc skata un formas jau tā pati pakete vien ir, bet gatavota no auduma. Šie produkti ir mitrumnecaurlaidīgi – auduma paketēs kā uzsūcošā kārta iešūts frotē audums, bet virspusē flaneļa audums. To var mazgāt veļasmašīnā saudzīgajā režīmā, vēlams, izmantojot veļas tīkliņu. 1 šāds brīnums izmaksās aptuveni 5 EUR un Latvijā tos atradīsiet veikalā “Ieber.lv”. 

Menstruālā piltuve: šobrīd arvien biežāk dzirdētais brīnums. Pirmo reizi par menstruālo piltuvi uzzināju dzīvojot Anglijā, kur tā bieži parādījās Amazon biežāk pasūtīto preču sarakstos, ieteikumos, Instagram reklāmās, visbeidzot arī draudzeņu vidū sāku dzirdēt atsauksmes. Un līdz šim visas kā viens apgalvo, ka nesaprot, kā līdz šim varēja iztikt bez šī produkta. 

Princips līdzīgs kā tamponam – ievieto makstī un tā uzkrāj šķidrumus gluži kā tava kafijas krūze. Tā neierobežo kustības, ir ērti lietojama un kopjama, ir draudzīga tavam maciņam, jo to vēlams iztukšot vismaz reizi 12 stundu laikā. Gatavota no silikona. To var izmantot arī nakts laikā, nodarbojoties ar sportu, kā arī to iespējams lietot kopā ar kontracepcijas spirāli un vaginālo diafragmu. Turklāt to nav jāizņem, nokārtojoties tualetē. Tās pieejamas dažādos izmēros. Ideāli, ja uz vienu personu ir vismaz divas šādas piltuves, jo, kamēr tīri un sterilizē vienu, lieto otru. Ar lietošanas un kopšanas instrukciju var iepazīties aplūkojot produkta informāciju vai pat apmeklējot dažādus blogus – informāciju par šiem produktiem šobrīd nav grūti atrast. Taču jāpiebilst, ka piltuve nav piemērota visām vagīnām, jo sevišķi, ja ir kādas iegurņa problēmas, tāpēc ieteicams kārtīgi iepazīties ar lietošanas instrukciju un konsultēties ar ārstu. 

Produktu klāsts ir plašs, to atradīsiet gan iepriekš pieminētajā “Ieber.lv”, gan “Drogas” veikalos (FACELLE menstruālo piltuvi “Drogās” iespējams iegādāties par nepilniem 10 EUR), tāpat tos var pasūtīt arī dažādos interneta veikalos – pats slavenākais produkts ir OrganiCup. Cenas arī ir dažādas – aptuvenās robežas ir no 7 EUR līdz 25 EUR. Pirmajā brīdī var šķist, ka 25 EUR (OrganiCup cena) ir kosmiska cena mēnešreižu produktam, taču to var lietot vairākus gadus, kas nozīmē, ka jūs vienreiz samaksāsiet 25 EUR, lai vairākus gadus netērētu teju 10 EUR mēnesī, pērkot tamponus un paketes. Netici? Lūk, jautrs eksperiments: nopērc vienu un katru mēnesi atliec krājkasītē aptuveni 10 EUR (naudu, ko citādi izlietotu tamponu/pakešu iegādei). Gada beigās palutini sevi ar kaut ko jauku par iekrāto naudu, pēc tam padalies, ko nopirki! 

Menstruālā apakšveļa: pēc skata, tās ir parastas apakšbiksītes, taču tajās izmantots īpašs materiāls, kas sastāv no diviem slāņiem – kokvilnas frotē slāņa un aizsargājošas membrānas. Membrāna nelaiž cauri mitrumu, bet laiž cauri gaisu. Menstruālā apakšveļa palīdz uzturēt tīru apģērbu un gultas veļu, kā arī sniedz mieru jebkurā situācijā. Tās var mazgāt veļas mašīnā, ne vairāk kā 60 grādu temperatūrā, nedrīkst gludināt. Materiāla un elastīgo daļu nolietojums ir tāds pats kā parastajai apakšveļai. Produktu variācijas un cenas ir dažādas, tās atradīsiet gan iepriekš minētajā “Ieber.lv” (mazliet vairāk par 20 EUR), kā arī citos interneta veikalos, piemēram, Femtech.Botique interneta veikalā variet iegādāties šādu apakšveļu par apmēram 15 EUR.

KĀPĒC LIETOT? 

Ja nu gluži vide nav tavu prioritāšu sarakstā (lai gan tai vajadzētu būt), tad, domājams, komforts un nauda noteikti būs divi faktori, par kuriem domā diezgan regulāri. Lietojot kādu no šiem produktiem, jo sevišķi kādu no vairāk lietojamajiem, tu patiešām ietaupīsi uz tēriņiem, kas līdz šim šķituši neizbēgami. Šie videi draudzīgie vairāk lietojamie produkti ir arī nozīmīgs solis pretī tādu problēmu risināšanā kā period poverty jeb mēnešreižu nabadzība. 

Skotijā, kur nesen pieņemts valsts mēroga lēmums, ka mēnešreižu produkti būs pieejami bez maksas visiem, kam tie ir nepieciešami, vides aktīvisti aicina valdību ieguldīt līdzekļus un piešķirt cilvēkiem kādu no videi draudzīgajiem produktiem. Tādā veidā vienai personai būtu jānodrošina tikai pāris no šiem produktiem vienu reizi dažu gadu laikā, nevis iepakojums ar tamponiem katru mēnesi vairāku gadu laikā. Atsevišķas labdarības organizācijas visā pasaulē ir sākušas piedāvāt maznodrošinātajām ģimenēm tieši šāda veida mēnešreižu produktus, lai viņiem nebūtu katru mēnesi ar bailēm jāgaida mēnešreizes. Ja esi no cilvēkiem, kas ik pa laikam gatavo ziedojumu paciņas, ko nodot maznodrošinātajām ģimenēm vai bērnu patversmēm, tad aicinu tevi apsvērt turpmāk pievienot arī kādu no iepriekš minētajiem produktiem. 

Varam tikai cerēt, ka ar laiku mēnešreizes kļūs par plašāk un brīvāk apspriestu tematu, un videi draudzīgie produkti būs brīvāk pieejami. Bet šobrīd aicinu sākt katram pašam ar sevi!

Avoti: 

tory-of-plastic/”>https://www.nationalgeographic.com/environment/2019/09/how-tampons-pads-became-unsustainable-story-of-plastic/

https://www.earthrise.studio/about

https://www.organicup.com/product/organicup/

http://ieberlv.mozello.lv/katalogs/category/168995/menstruaciju-biksites/

https://femtech.boutique/bnb-klasiskas-biksites/